Δράση με την “Πρωτοβουλία για το παιδί”

Στις 15-17 Απριλίου 2024, στο Λάππειο, 1ο Γυμνάσιο Νάουσας πραγματοποιήθηκε δράση σε όλες τις τάξεις του σχολείου, από  μέλη- επιστήμονες του συλλόγου  «Πρωτοβουλία για το παιδί» που εδρεύει στην Βέροια. Παρουσιάστηκε στους μαθητές ο σύλλογος αυτός και οι σκοποί του, οι οποίοι σχετίζονται με την φροντίδα των παιδιών που έχουν ανάγκη από ψυχολογική και νομική στήριξη σε δύσκολες περιστάσεις της ζωής τους. Δόθηκαν πληροφορίες για τους φορείς και τα πρόσωπα στα οποία μπορούν να απευθύνονται σε περιπτώσεις που βιώνουν τέτοιες καταστάσεις ή που παρατηρούν να βιώνουν άλλα παιδιά  και ενθαρρύνθηκαν να εμπιστεύονται τα κατάλληλα πρόσωπα. Η δράση οργανώθηκε από ομάδα καθηγητών του Λαππείου που κατά την διάρκεια της χρονιάς ανέλαβε πρωτοβουλίες με  στόχο την βελτίωση των σχέσεων μεταξύ μαθητών και καθηγητών.