Η πόλη μας Νάουσα

Νάουσα ένας μοναδικός τόπος με ομορφιά, γεύσεις, αρώματα και χρώματα, με φιλόξενους ανθρώπους.

Η πόλη της Νάουσας χτισμένη στους πρόποδες του βουνού Βέρμιο και τα χωριά της στον κάμπο και μέσα στο βουνό, μας υποδέχεται αυτήν την εποχή σε ένα καταπράσινο σαλόνι.

Πλούσιος τόπος σε φύση και πολιτισμό με καθαρό αέρα, νερά και ασφαλές περιβάλλον. Ο επισκέπτης μπορεί να χαλαρώσει και να ηρεμήσει ή να νιώσει την περιπέτεια στο βουνό.

Τουρισμός

Συνδέεται οδικώς με την Θεσσαλονίκη, μόλις 90 χλμ. μακριά,  ιδανική για οικογενειακές εκδρομές ή εκδρομές ανθρώπων μεγαλύτερης ηλικίας αλλά και παρέες νεαρών που αγαπούν την περιπέτεια στην φύση.

Φιλόξενα ξενοδοχεία και καταλύματα στην πόλη και στο βουνό προσφέρουν ένα ασφαλές περιβάλλον για μικρές αποδράσεις από την σκληρή πραγματικότητα. Ο επισκέπτης δοκιμάζει τοπική κουζίνα στις ταβέρνες στην πόλη, στο βουνό και στον κάμπο και ξινόμαυρο κρασί στα μικρά οικογενειακά οινοποιεία.

.

Ιστορία

Η Νάουσα έχει ένα ελκυστικό ιστορικό αφήγημα, είναι ο τόπος όπου βρίσκεται η Σχολή του Αριστοτέλη, οι Μακεδονικοί Τάφοι και το αρχαίο θέατρο της Μίεζας, με μια νεότερη ιστορία ως ηρωική πόλη και βιομηχανικό κέντρο καθώς και έντονη παράδοση και πολιτισμό με το μοναδικό δρώμενο Γενίτσαροι και Μπούλες που αναβιώνει την περίοδο της Αποκριάς.

Πολιτισμός

Προϊόντα

Τα αγαθά του τόπου, το ξινόμαυρο κρασί, τα μανιτάρια, τα σαλιγκάρια και τα βότανα του βουνού,  τα φρέσκα φρούτα και λαχανικά του κάμπου, οι μοναδικές γεύσεις από τοπικές παραδοσιακές συνταγές με φρέσκα προϊόντα προσφέρουν στον επισκέπτη μια ξεχωριστή εμπειρία.

Πηγή: https://visitnaoussa.gr/