Σε μια ενδιαφέρουσα εκπαιδευτική παρουσίαση, ο καταξιωμένος νευρολόγος ιατρός της πόλης μας, Δρ. Αθανάσιος Καπετανόπουλος, μοιράστηκε με τους μαθητές του Λαππείου τις γνώσεις και την εμπειρία του σχετικά με τη σημασία του ύπνου στην εφηβική ηλικία, καθώς σε αυτή την περίοδο της ζωής τους, όπου οι ανάγκες και οι ρυθμοί του σώματος αλλάζουν δραματικά, ο ύπνος αποτελεί θεμελιώδες στοιχείο για την υγεία και την ευεξία τους. Κατά τη διάρκεια της παρουσίασής του, ο Δρ. Καπετανόπουλος ανέλυσε τους παράγοντες που επηρεάζουν την ποιότητα του ύπνου στην εφηβεία, οι οποίοι σχετίζονται κυρίως με τις καθημερινές συνήθειες ύπνου, με την επίδραση της ψυχολογικής κατάστασης και των ενεργειακών ποτών, καθώς και με τη χρήση της τεχνολογίας πριν τον ύπνο. Επίσης, προσέφερε στους μαθητές πολύτιμες συμβουλές για τη διατήρηση ενός υγιούς και επαρκούς ύπνου, τους ενθάρρυνε να προετοιμάζουν κατάλληλα το δωμάτιό τους πριν την ανάπαυλα και τους υπογράμμισε τη σημασία που έχει η αποκατάσταση και η ανάπτυξη του εγκεφάλου κατά τη διάρκεια του ύπνου για την ψυχική τους υγεία, την συγκέντρωση και την απόδοσή τους στο σχολείο. Στη συνέχεια οι παρευρισκόμενοι είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήσεις σχετικά με το θέμα. Η ενημέρωση αυτή αποτελεί μέρος της συνεχούς προσπάθειας του σχολείου να προάγει την υγιή ζωή και την ευεξία των μαθητών του, παρέχοντας τους τις γνώσεις και τα εργαλεία που χρειάζονται για να αναπτύξουν υγιείς συνήθειες και να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις της εφηβείας με αυτοπεποίθηση και επιτυχία.