Ημέρα αθλητισμού 2023

Η κίνηση δίνει ζωή!

Με αυτό το σύνθημα οργανώθηκε και γιορτάστηκε η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 την Δευτέρα 30 Οκτωβρίου από το σχολείο μας. Μαθητές και καθηγητές επισκεφτήκαμε το γραφικό Αρκοχώρι. Ο καιρός θαυμάσιος, οι αθλητικές εγκαταστάσεις του τοπικού πολιτιστικού συλλόγου φιλόξενες και λειτουργικές, η διάθεσή μας έτσι κι αλλιώς εορταστική μάς επέτρεψαν να χαρούμε πολλές και ποικίλες αθλητικές δραστηριότητες, όπως αγώνες ποδοσφαίρου και καλαθοσφαίρισης 3×3, πετοσφαίρισης και αντισφαίρισης. Γνωρίσαμε ακόμη και παίξαμε αθλήματα καινούργια και κάπως άγνωστα, όπως το Ράγκμπι. Και βέβαια δεν παραλείψαμε να περιηγηθούμε στα μονοπάτια του Βερμίου μέσα στη φθινοπωρινή φύση με οδηγό τον πρόεδρο του Πολιτιστικού Συλλόγου «Άρκτος» κ. Χρ. Αθανασιάδη. Και για να μείνει ζωντανή στην μνήμη μας η υπέροχη αυτή ημέρα, οι όχι και λίγοι καλλιτέχνες του σχολείου μας δημιούργησαν υπέροχα κολάζ και φανταστικές ζωγραφιές που θα μας εμπνέουν για όλη τη σχολική χρονιά και θα εκτίθενται στους χώρους του σχολείου.