Κλικ! Προστάτευσέ το!

Ένα από τα προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που υλοποιούνται το τρέχον σχολικό έτος, 2023-2024, στο σχολείο μας είναι το “Κλικ! Προστάτευσέ το!” με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ.κ, Αλεξίου Φωτούλα και Αντωνίου Νίκη.

Σκοπός του προγράμματος είναι η ανάπτυξη της παρατηρητικότητας των μαθητών έχοντας ως μέσο την τέχνη της φωτογραφίας και η ευαισθητοποίησή τους στην ανάληψη δράσης για ζητήματα που αφορούν το περιβάλλον.

Έπειτα από ψηφοφορία το θέμα που επιλέχθηκε για τη φετινή χρονιά είναι “Τα παλιά και εγκαταλελειμμένα κτίρια” το οποίο εντάσσεται στη θεματολογία:

Διατήρηση και προστασία αστικού και περιαστικού πρασίνου
Η έννοια της Υποβάθμισης του Περιβάλλοντος
Ανθρωπογενές Περιβάλλον – Παράμετροι & Υποβάθμιση
Ποιότητα Ζωής

Οι δράσεις μας θα περιλαμβάνουν ομαδικές δραστηριότητες εξοικείωσης με τεχνικές φωτογράφησης, έρευνα με εργαλείο το φωτογραφικό φακό στις γειτονιές της πόλης μας και όχι μόνο, και σχεδιασμός δράσης με σκοπό να ευαισθητοποιήσουμε όσους περισσότερους μπορούμε για το θέμα που έχουμε επιλέξει να “προστατεύσουμε”.

Το πρόγραμμα εντάσσεται στο ομώνυμο Περιφερειακό Δίκτυο του ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού και Βερτίσκου.