Τετάρτη, 25 Νοεμβρίου 2020
59200 Νάουσα
  Τηλέφωνο: 23320-22351
  Fax: 23320-22351
  e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Λάππειο

Το σχολείο μας

Our School

Αγαπητοί γονείς, μαθητές

Καλωσήρθατε στον δικτυακό τόπο του Λαππείου 1ου Γυμνασίου Νάουσας. Σκοπός αυτής της προσπάθειας είναι η ενημέρωση των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των γονέων για θέματα που αφορούν την εκπαίδευση, τις δραστηριότητες του σχολείου μας, τον επαγγελματικό προσανατολισμό των αποφοίτων μας.  Μέσω της ιστοσελίδας αυτής μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας, να σχολιάσετε τη θεματολογία μας και να μας κάνετε τις δικές σας προτάσεις.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Ο Σύλλογος Διδασκόντων

Naoussa Urban Art Festival 2020

Στο πλαίσιο των δράσεων του Διεθνούς Φεστιβάλ Αστικής Τέχνης «Naoussa Urban Art Festival 2020» 14 μαθητές του 1ου Λαππείου Γυμνασίου Νάουσας χωρισμένοι σε δύο ομάδες με συνοδούς καθηγητές τον Γεώργιο Μπιλιούρη και την Μαρία Ζιούζια επισκέφτηκαν την Λαϊκή Αγορά και το Δημαρχείο όπου πήραν μέρος σε εργαστήριο ζωγραφικής με την καθοδήγηση ζωγράφων παγκόσμιας φήμης.

Μετά το Γυμνάσιο τι;

Και μετά το Γυμνάσιο, τι; Απάντηση στην επίμονη αυτή ερώτηση κάθε τελειόφοιτου του Λαππείου 1ου Γυμνασίου Νάουσας επιχείρησαν να δώσουν ο κ. Νάτσιος Δημήτρης, διευθυντής και οι καθηγητές κ. Μάκης Δημήτριος (Μηχανολόγος) και κα Σπαθοπούλου Κατερίνα (Αισθητικός) του ΕΠΑΛ Νάουσας, οι οποίοι επισκέφτηκαν το σχολείο μας την Τετάρτη 3/6/2020. Κατά την συνάντηση, τηρουμένων όλων των απαραίτητων μέτρων, με τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας τους ενημέρωσαν για το πρόγραμμα σπουδών, τις ειδικότητες και τις επαγγελματικές διεξόδους που προσφέρει το επαγγελματικό λύκειο της πόλης μας.

Συμμετοχή σε εκδήλωση του Γυμνασίου Κοπανού

Στις 17 Φεβρουαρίου 2020, το τμήμα Γ1 του Γυμνασίου μας πραγματοποίησε επίσκεψη στο Γυμνάσιο του Κοπανού προκειμένου να παρευρεθεί στην εκδήλωση τους με θέμα την «γαλλική κουζίνα». Φτάνοντας εκεί, μας υποδέχτηκαν με ιδιαίτερη θέρμη και χαρά εκπαιδευτικοί και μαθητές, μας ξενάγησαν και μας κέρασαν ενώ παράλληλα συναναστραφήκαμε με τα διαφορά σχολεία (δημοτικά, γυμνάσια, λύκεια) που βρίσκονταν στην συμβάν.

Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία 2019

Οι μαθητές του Β2 τμήματος του Λαππείου 1ου Γυμνασίου Νάουσας στα πλαίσια των εκδηλώσεων - δραστηριοτήτων για την Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία, επισκέφθηκαν το ΕΕΕΕΚ Νάουσας. Εκεί οι μαθητές προσπάθησαν "να μπουν στη θέση του άλλου" και μέσα από δράσεις να αντιληφθούν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα Άτομα με Αναπηρία στην καθημερινότητά τους.

Αγιασμός σχολικού έτους 2020-2021

Με όλες τις προβλεπόμενες  προφυλάξεις πραγματοποιήθηκε η τελετή του Αγιασμού για την νέα σχολική χρονιά στο Λάππειο 1o Γυμνάσιο Νάουσας, την Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020. Υπό συνθήκες πρωτόγνωρες στην 100χρονη ζωή του, το σχολείο υποδέχτηκε παλιούς και νέους μαθητές, παρουσία εκπροσώπων του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων και του Αντιδημάρχου Παιδείας κ. Γ. Τριανταφύλλου. Μετά το πέρας της τελετής οι μαθητές της Α΄ τάξης ξεναγήθηκαν στους χώρους του νέου τους σχολείου από τους καθηγητές που θα τους διδάσκουν κατά την διάρκεια όλης της χρονιάς.

Μαθητές του Λαππείου στην Ισπανία

Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος ERASMUS+ “Touching the past to reach the future” 5 μαθητές και 4 καθηγητές του 1ου Γυμνασίου Νάουσας επισκέφτηκαν 16 με 20 Φεβρουαρίου 2020 την Καταλονία και συγκεκριμένα τις πόλεις Μαρτορέλ, Φιγκέρες και Βαρκελώνη. Οι μαθητές φιλοξενήθηκαν από οικογένειες της πόλης Μαρτορέλ οι οποίες τους έφεραν σε επαφή με τον πολιτισμό και τον τρόπο ζωής των Καταλανών. Παράλληλα γνώρισαν τις παραδοσιακές συνταγές, τους χορούς, την πολιτιστική κληρονομιά και τα καρναβαλικά έθιμα της Καταλονίας, είδαν από κοντά εντυπωσιακά αξιοθέατα της Βαρκελώνης, όπως το πάρκο Quell, τη Σαγράδα Φαμίλια, τα κτίρια του Gaudi, το κάστρο του Μόντζουικ, τη Γοτθική Συνοικία κ.α., επισκέφτηκαν το μουσείο Νταλί και ξεναγήθηκαν στην αρχαιοελληνική αποικία «Εμπόριο».

Προβολή Ντοκιμαντέρ

Στην κατάμεστη για μια ακόμα χρονιά αίθουσα του πολυχώρου πολιτισμού ΧΡΗΣΤΟΣ ΛΑΝΑΡΑΣ (Βέτλανς) προβλήθηκε και συγκίνησε, την Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου 2020, το μαθητικό ντοκιμαντέρ του Λαππείου 1ου Γυμνασίου Νάουσας στα πλαίσια πολιτιστικού προγράμματος με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Γιώργο Μπιλιούρη.

Τα παιδιά του Γυμνασίου ξετύλιξαν το κουβάρι του εθίμου της Νάουσας προβάλλοντας τα αποτελέσματα της έρευνας τους στο ντοκιμαντέρ τους με τίτλο: Γενίτσαροι και Μπούλες Ιστορίες, Βιώματα και Συναισθήματα «Πίσω από τον Πρόσωπο».

Visit to the Lyceum Club of Greek Women in Naoussa

The Erasmus+ team of our school, accompanied by Mr Parastatidis, Mr. Mallios and Mrs. Christodoulou, visited (on 30/10/2019) the main office of the Lyceum Club of Greek Women an organisation aiming at preserving and promoting the traditional greek music and dancing. The office is housed ιn a beautiful traditional building of the early 20th century. The students participated in the interactive educational programme "Patterns of dream and colour. Weaving stories and motifs in the loom". The programme was organised by the archaeologists/museologists Mrs. Amiridou and Mr. Adamides.